Αρχική | Αθλητικά | Euroleague: Νίκησε ο ΠΑΟ 72-56 τη Βαλένθια

Euroleague: Νίκησε ο ΠΑΟ 72-56 τη Βαλένθια

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στη φετινή Euroleague, καθώς επικράτησε με 72-56 της Βαλένθια στην Ισπανία.

Οι παίκτες του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη στη δεύτερη περίοδο και, παρά το αρνητικό τρίτο δεκάλεπτο, κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.
Ο Παναθηναϊκός... δυσαρέστησε τη Βαλένθια στο α΄ μέρος. Με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο, όταν το προβάδισμα άλλαζε «κάτοχο», οι «πράσινοι» έκαναν επίδειξη δύναμης απέναντι στην περυσινή νικήτρια του EuroCup.

Με τρίποντο ο Στράτος Περπέρογλου διαμόρφωσε το σκορ πρώτης περιόδου (15-17) και έκτοτε ακολούθησε επιμέρους σκορ 12-25 του πρωταθλητή Ελλάδας μέχρι το ημίχρονο (27-42). Το +15 ήταν η μεγαλύτερη τιμή της διαφοράς, απόρροια της καλής άμυνας των παικτών του Ομπράντοβιτς, που είχαν 8 κλεψίματα στο 20λεπτο (μόλις 1 η Βαλένθια).

Οι Ισπανοί υπέπεσαν και σε 10 λάθη (2 ο Παναθηναϊκός) στις πρώτες δύο περιόδους. Περπέρογλου, Νίκολας και Μπατίστ ανέλαβαν το σκοράρισμα, ενώ για τη Βαλένθια ξεχώριζαν οι Κουκ, Κλάβερ και Μαρτίνεθ. Αρνητική παρένθεση αποδείχτηκε η τρίτη περίοδος για τον Παναθηναϊκό, διάστημα στο οποίο σημείωσε 13 πόντους και δέχτηκε 20. Μαρτίνεθ, Κλάβερ, Κουκ και Γιαβτόκας «απάντησαν» με επιμέρους σκορ 18-8, ρίχνοντας στους -6 τη διαφορά (45-51) στο 29ο λεπτό.

Ο Παναθηναϊκός είχε «μπλοκάρει» σε άμυνα και επίθεση, ο Ρομέιν Σάτο παρέμενε άποντος μέχρι εκείνη τη στιγμή, ενώ ούτε ο Μάριτς απέδωσε τα αναμενόμενα στα περίπου 10 λεπτά που αγωνίστηκε. Μετά το 47-55 στο 30΄, πάντως, ο Ρομέιν Σάτο... αφυπνίστηκε και μαζί αφύπνισε και την ομάδα του με οκτώ δικούς του διαδοχικούς πόντους (53-67), και ενώ ο Ράφα Μαρτίνεθ είχε πετύχει δύο σερί τρίποντα. Στο τέλος, Μπατίστ και Τέπιτς φρόντισαν να διατηρήσουν το προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες του Μαρτίνεθ έξω από τα 6.75.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 27-42, 47-55, 56-72

Βαλένθια: Κουκ 9(1), Κλαβέρ 15(3), Σιμεόν 2, Λίστσουκ 4, Μαρτίνεζ 16(3), Πιετρούς 1, Σαβάνοβιτς 4, Φερνάντεζ 2, Γιαβτόκας 3

Παναθηναϊκός: Τέπιτς 3, Μάριτς 5, Περπέρογλου 10(2), Μπατίστ 13, Φώτσης 3, Σάτο 8(2), Νίκολας 8(2), Τσαρτσαρής 8, Διαμαντίδης 8(1), Βουγιούκας 4, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου

4ος Όμιλος

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία)-Έφες Πίλσεν (Τουρκία) 95-90 (παρ.), 79-79 (παρ.), 71-71 (κ.α.)

Βαλένθια (Ισπανία)-Παναθηναϊκός 56-72

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)-Αρμάνι Μιλάνο (Ιταλία) 73-88

Αεροπορικές Εταιρείες | Ακίνητη Περιουσία | Ασφαλιστικές Εταιρείες | Βιομηχανία Τροφίμων | Διαδίκτυο | Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Είδη Προσωπικής Φροντίδας | Ελεγκτικές & Λογιστικές Εταιρείες | Εμπορικά Οχήματα & Φορτηγά | Εμπορικές Εκθέσεις | Εμπόριο | Ενοικιάσεις Μεταφορικών Μέσων | Εξοπλισμός & Εφαρμογές Τηλεπικοινωνιών | Έπιπλα | Επιχειρηματική Δραστηριότητα στα Βαλκάνια | Εταιρείες επενδύσεων | Ηλεκτρονικό εμπόριο | Ιατρικές Υπηρεσίες | Ιδιωτική Εκπαίδευση | Κατασκευές | Μεσίτες Ασφαλίσεων | Μεταφορές | Μη Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Ξενοδοχεία | Οικοδομικά Υλικά & Εξαρτήματα | Οργάνωση Εκθέσεων & Συνεδρίων | Οχήματα & Ανταλλακτικά | Παιχνίδια | Ρουχισμός, Υποδήματα & Αξεσουάρ | Σεμινάρια & Επιμόρφωση Στελεχών | Ταξίδια & Τουρισμός | Τεχνολογία | Τράπεζες | Τύπος | Τυχερά Παιχνίδια | Υπηρεσίες Αναψυχής | Υπηρεσίες Μεταφορών | Υπηρεσίες Παράδοσης & Διανομής | Φαρμακοβιομηχανίες & Βιοτεχνολογία | Χρηματιστηριακές εταιρείες | Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων | Leasing | Franchise | Κύπρος |

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: Πρόσθεσέτο στο Facebook Πρόσθεσέτο στο del.icio.us Πρόσθεσέτο στο Digg Πρόσθεσέτο στο δικό σου Google! Πρόσθεσέτο στο Yahoo MyWeb Περισσότερα Social Bookmarks ...