Αρχική | Αθλητικά | ΑΕΚ, Άρης και ΠΑΟΚ πήραν την πολυπόθητη πρόκριση

ΑΕΚ, Άρης και ΠΑΟΚ πήραν την πολυπόθητη πρόκριση

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Θριαμβευτική ήταν η βραδιά της Πέμπτης για τις ελληνικές ομάδες, καθώς και οι τρεις που αγωνίζονταν για τα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ θα δώσουν το «παρών» στην κλήρωση των ομίλων της διοργάνωσης, στις 2.00 το μεσημέρι στο Μονακό. Αρης, ΑΕΚ και ΠΑΟΚ με ισοπαλίες 1-1 και εκμεταλλευόμενοι τις νίκες τους με 1-0 στα πρώτα παιχνίδια πήραν την πολυπόθητη πρόκριση.

120 λεπτά χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να πάρει μέσα στην Κωνσταντινούπολη το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League, κόντρα στη Φενερμπαχτσέ. Το «χρυσό» γκολ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης πέτυχε στην παράταση και συγκεκριμένα στο 102ο λεπτό ο Βιειρίνια, στέλνοντας τους 2.200 οπαδούς που είχαν ακολουθήσει την ομάδα στο «Σουκρού Σαράτσογλου» στα ουράνια και τον ΠΑΟΚ στα ευρωπαϊκά σαλόνια.  Νωρίτερα, στην κανονική διάρκεια του αγώνα, ο Εμρέ είχε ανοίξει το σκορ στο 50 ισοφαρίζοντας προσωρινά το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα, την περασμένη εβδομάδα στην Τούμπα.

Η ΑΕΚ καρδιοχτύπησε στο Καραϊσκάκη, όμως με το πλεονέκτημα της νίκης με 1-0 στη Σκωτία πήρε τελικά το εισιτήριο για τους ομίλους.  Η ελληνική ομάδα αγωνίστηκε στο άδειο από κόσμο Στάδιο Καραϊσκάκη και αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1. Οι κιτρινόμαυτοι προηγήθηκαν με τέρμα του Μπάμπα Ντούπα Ντιοπ στο 23ο λεπτό και έδειξαν να καθαρίζουν την υπόθεση πρόκριση, ωστόσο ο Ντέιλι ισοφάρισε στο 78 και έδωσε διαστάσεις θρίλερ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Ο Άρης, έχοντας προίκα τη νίκη του με 1-0 στο πρώτο παιχνίδι της Θεσσαλονίκης και την υποστήριξη περισσότερων από 1.000 οπαδών του που ταξίδεψαν στην Βιέννη, πήρε πανάξια πρόκριση μέσα στο «Φραντς Χορ Στάντιον», αφού με το 1-1 εξασφάλισε  την είσοδό του στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ. Οι θεσσαλονικείς προηγήθηκαν με τέρμα του Ρουίς στο 42ο λεπτό, του ίδιου παίκτη που είχε πετύχει το χρυσό γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου αγώνα. Στο 56 οι Αυστριακοί ισοφάρισαν με τον Λινζ, αλλά χρειάζονταν άλλα δύο τέρματα για να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

Οι ελληνικές ομάδες θα μάθουν τους αντιπάλους τους στην κλήρωση των ομίλων του Γιουρόπα Λιγκ, που θα γίνει το μεσημέρι της Παρασκευής στο Μονακό. Η ΑΕΚ θα μετέχει σε γκρουπ ισχυρών και θα έχει θεωρητικά υποδεέστερους αντιπάλους ενώ ο ΠΑΟΚ και ο Άρης θα είναι σε γκρουπ αδυνάτων και (πάντα θεωρητικά) θα βρουν μπροστά τους μεγαθήρια.

Αεροπορικές Εταιρείες | Ακίνητη Περιουσία | Ασφαλιστικές Εταιρείες | Βιομηχανία Τροφίμων | Διαδίκτυο | Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Είδη Προσωπικής Φροντίδας | Ελεγκτικές & Λογιστικές Εταιρείες | Εμπορικά Οχήματα & Φορτηγά | Εμπορικές Εκθέσεις | Εμπόριο | Ενοικιάσεις Μεταφορικών Μέσων | Εξοπλισμός & Εφαρμογές Τηλεπικοινωνιών | Έπιπλα | Επιχειρηματική Δραστηριότητα στα Βαλκάνια | Εταιρείες επενδύσεων | Ηλεκτρονικό εμπόριο | Ιατρικές Υπηρεσίες | Ιδιωτική Εκπαίδευση | Κατασκευές | Μεσίτες Ασφαλίσεων | Μεταφορές | Μη Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Ξενοδοχεία | Οικοδομικά Υλικά & Εξαρτήματα | Οργάνωση Εκθέσεων & Συνεδρίων | Οχήματα & Ανταλλακτικά | Παιχνίδια | Ρουχισμός, Υποδήματα & Αξεσουάρ | Σεμινάρια & Επιμόρφωση Στελεχών | Ταξίδια & Τουρισμός | Τεχνολογία | Τράπεζες | Τύπος | Τυχερά Παιχνίδια | Υπηρεσίες Αναψυχής | Υπηρεσίες Μεταφορών | Υπηρεσίες Παράδοσης & Διανομής | Φαρμακοβιομηχανίες & Βιοτεχνολογία | Χρηματιστηριακές εταιρείες | Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων | Leasing | Franchise | Κύπρος |

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: Πρόσθεσέτο στο Facebook Πρόσθεσέτο στο del.icio.us Πρόσθεσέτο στο Digg Πρόσθεσέτο στο δικό σου Google! Πρόσθεσέτο στο Yahoo MyWeb Περισσότερα Social Bookmarks ...