Αρχική | Αθλητικά | Μουντιάλ 2010 | Η Γερμανία συνέτριψε την Αργεντινή του Μαραντόνα με 4-0

Η Γερμανία συνέτριψε την Αργεντινή του Μαραντόνα με 4-0

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Παίζοντας για ακόμα μια φορά εντυπωσιακό ποδόσφαιρο η Γερμανία πέρασε στους «4» του Παγκοσμίου Κυπέλλου, συντρίβοντας με το βαρύ 4-0 την Αργεντινή του Ντιέγκο Αρμάντο Μαραντόνα και του Λιονέλ Μέσι.

Πριν από μερικά χρόνια οι Γερμανοί είχαν την τύχη να έχουν στις τάξεις τους έναν μεγάλο «μπομπερ» ονόματι Γκερντ Μίλερ. Στις μέρες μας ένας άλλος Μίλερ, ο Τόμας αυτή τη φορά οδηγεί τα Πάντσερ εκ του ασφαλούς στην κατάκτηση του τέταρτου Mundial της ιστορίας τους! Εκπληκτικός για ακόμη μια φορά ο μεσοεπιθετικός της Νασιοναλμάνσαφτ πέτυχε το 1-0, έδωσε στο πιάτο το 2-0 αλλά παρόλα αυτά δεν θα μπορέσει να παίξει στον ημιτελικό, λόγω καρτών.

Η απόλυτη απάντηση του… «ball-boy» στον Μαραντόνα, του οποίου η «ασυλία» θα λήξει όπως όλα δείχνουν μετά την βαριά ήττα με 4-0!

Το ίδιο καλός με τον Μίλερ και ο Μίροσλαβ Κλόζε που πέτυχε δύο γκολ! Τεσσάρα στην Αγγλία, τεσσάρα στην Αργεντινή και τώρα όλοι περιμένουν τον επόμενο αντίπαλο των Γερμανών να περάσει από το… ταμείο!

Το φιλμ του αγώνα

ΓΚΟΛ! Η Γερμανία κάνει επίδειξη δύναμης και στο 89ο λεπτό σημειώνει το 0-4 με σουτ ο Μίροσλαβ Κλόζε.

Κίτρινη κάρτα στο 80ο λεπτό για τον Μασεράνο της Αργεντινής.

ΓΚΟΛ! Η Γερμανία κλειδώνει το παιχνίδι στο 74ολεπτό με γκολ του Φρίντριχ ο οποίος σημειώνει το 0-3.

ΓΚΟΛ! Η Γερμανία προηγείται με 0-2 με γκολ του Κλόζε στο 68ο λεπτό. Ο Μίλερ έβγαλε κάθετη πάσα στον Ποντόλσκι, ο οποίος με τη σειρά του την «έστρωσε» στον Κλόζε που σημείωσε προ κενής εστάις το δεύτερο τέρμα της «νασιοναλμανσάφτ».

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Αργεντινή να καλείται διασπάσει την αμυντική γραμμή της Γερμανίας αν θέλει να ελπίζει σε πρόκριση.

Λήξη πρώτου ημιχρόνου.

Κίτρινη κάρτα στο 37ο λεπτό της αναμέτρησης στον Μίλερ.

Μεγάλη ευκαιρία στο 24ο λεπτό για τη Γερμανία όταν ο Κλόζε από το σημείο του πέναλτι μετά από γύρισμα της μπάλας από τον Μίλερ, έστειλε ψηλά τη μπάλα.

Πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα στο 11ο λεπτό στον Οταμέντι της Αργεντινής.

ΓΚΟΛ! Η Γερμανία περνάει μπροστά στο σκορ στο 3ο μόλις λεπτό με γκολ του Μίλερ με κεφαλιά από εκτέλεση φάουλ.

17.00 Έναρξη πρώτου ημιχρόνου με την καγκελάριο της Γερμανίας Άνγκελα Μέρκελ να βρίσκεται στις εξέδρες.

Διαιτητής της αναμέτρησης που ξεκίνησε στις 17.00 ο Ουζμπέκος Ραβσμάν Ιρμάτοφ.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Αργεντινή (Ντιέγκο Μαραντόνα): Ρομέρο, Ντεμικέλις, Μπουρντίσο, Χάιντσε, Ντι Μαρία, Ιγκουαΐν, Μέσι, Τέβες, Μασεράνο, Οταμέντι, Μάξι Ροντρίγκεζ

Γερμανία (Γιόακιμ Λεβ): Νόιερ, Φρίντριχ, Κεντίρα, Σβαiνστάιγκερ, Οζίλ, Ποντόλσκι, Κλόζε, Μίλερ, Λαμ, Μερτεσάκερ, Μπόατενγκ

Αεροπορικές Εταιρείες | Ακίνητη Περιουσία | Ασφαλιστικές Εταιρείες | Βιομηχανία Τροφίμων | Διαδίκτυο | Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Είδη Προσωπικής Φροντίδας | Ελεγκτικές & Λογιστικές Εταιρείες | Εμπορικά Οχήματα & Φορτηγά | Εμπορικές Εκθέσεις | Εμπόριο | Ενοικιάσεις Μεταφορικών Μέσων | Εξοπλισμός & Εφαρμογές Τηλεπικοινωνιών | Έπιπλα | Επιχειρηματική Δραστηριότητα στα Βαλκάνια | Εταιρείες επενδύσεων | Ηλεκτρονικό εμπόριο | Ιατρικές Υπηρεσίες | Ιδιωτική Εκπαίδευση | Κατασκευές | Μεσίτες Ασφαλίσεων | Μεταφορές | Μη Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Ξενοδοχεία | Οικοδομικά Υλικά & Εξαρτήματα | Οργάνωση Εκθέσεων & Συνεδρίων | Οχήματα & Ανταλλακτικά | Παιχνίδια | Ρουχισμός, Υποδήματα & Αξεσουάρ | Σεμινάρια & Επιμόρφωση Στελεχών | Ταξίδια & Τουρισμός | Τεχνολογία | Τράπεζες | Τύπος | Τυχερά Παιχνίδια | Υπηρεσίες Αναψυχής | Υπηρεσίες Μεταφορών | Υπηρεσίες Παράδοσης & Διανομής | Φαρμακοβιομηχανίες & Βιοτεχνολογία | Χρηματιστηριακές εταιρείες | Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων | Leasing | Franchise | Κύπρος |

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: Πρόσθεσέτο στο Facebook Πρόσθεσέτο στο del.icio.us Πρόσθεσέτο στο Digg Πρόσθεσέτο στο δικό σου Google! Πρόσθεσέτο στο Yahoo MyWeb Περισσότερα Social Bookmarks ...