Αρχική | Αθλητικά | Μουντιάλ 2010 | Τέτοια ψυχή δεν βρίσκεις πουθενά! Ελλάδα - Νιγηρία 2-1

Τέτοια ψυχή δεν βρίσκεις πουθενά! Ελλάδα - Νιγηρία 2-1

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Η Εθνική με πάθος και ψυχή πήρε την πρώτη της νίκη σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου και μπαίνει για καλά στο κόλπο της πρόκρισης την οποία θα διεκδικήσει στο αγώνα με την Αργεντινή.

Τέτοια ψυχή δεν βρίσκεις πουθενά! Παρόμοιο πάθος και τόσο αξιοζήλευτο κουράγιο μόνο η Ελλάδα μπορεί να βρει. Ναι, είναι γεγονός. Η Εθνική έριξε στο καναβάτσο τη Νιγηρία, την κέρδισε 2-1 και σημείωσε την πρώτη της νίκη σε Μουντιάλ! Σαλπιγγίδης και Τοροσίδης τα γκολ. Μπράβο παιδιά.

Το φιλμ του αγώνα

Β ΗΜΙΧΡΟΝΟ

90+4' Τελικό Σφύριγμα.

90+4' Ο Σαμαράς επιχειρεί κάτι περίεργο, αλλά δεν μπορεί να απειλήσει τον Νιγηριανό τερματοφύλακα.

90+3' Ακόμη ένα σουτ από τον Τζιώλη, σε ακόμη μια εντυπωσιακή επέμβαση ο Ενιεγιάμα.

90+2' Οι Νιγηριανοί ανεβάζουν την πίεσή τους, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

90' Φάουλ για την Εθνική μας που κερδίζει ο Κατσουράνης.

89' Κίτρινη κάρτα στον Ομπάσι για φάουλ πάνω στον Σαμαρά.

88' Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά για φάουλ με τα δύο πόδια στον Οντιά.

81' Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Ο Κατσουράνης προσπαθεί την κεφαλιά-ψαράκι, δεν μπορεί να βρει τη μπάλα, αυτή καταλήγει στον Κυργιάκο, που κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ.

79' Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Γκέκας θα αφήσει τη θέση του στον Νίνη.

76' Αλλαγή για τη Νιγηρία. Ο Αφολάμπι στη θέση του τρυματία Εζιεχίλε.

76' Σουτ μακρινό από τον Καραγκούνη, ο Ενιεγιάμα διώχνει, αλλά ο Γκέκας δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί το «ριμπάουντ».

75' Ο Αγιεγκμπένι σε σουτ εκτός περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ από το δεξί κάθετο δοκάρι του Τζόρβα.

74' Αλλο ένα μακρινό σουτ από τον Τζιώλη, η μπάλα λίγο άουτ.

73΄ Ακόμη ένας τραυματισμός για τους Νιγηριανούς, ο Εζιεχίλε που πέρασε στη θέση του Τάιβο δεν μπορεί να συνεχίσει τον αγώνα.

71' Γκοοοοοοολ! 2-1 για την Εθνική μας! Ο Τζιώλης επιχειρεί ακόμη ένα μακρινό σουτ, αυτήν τη φορά η μπάλα παίζει άσχημο παιχνίδι στον Ενιεγιάμα, που δεν μπορεί να μπλοκάρει και ο Τοροσίδης που έρχεται με φόρα σπρώνει τη μπάλα στα δίχτυα.

69' Ο Καραγκούνης εκτελεί το κόρνερ, ο Κυργιάκος πιάνει ξανά την κεφαλιά, και ο Ενιεγιάμα διώχνει με εκπληκτικό τρόπο τον κίνδυνο από την εστία του.

68' Μπέρδεμα στην περιοχή της Νιγηρίας, ο Σαλπιγγίδης σεντράρει στον Γκέκα, κόβει σε κόρνερ ο Γιόμπο.

67' Ο Τζιώλης δοκιμάζει για ακόμη μια φορά, η μπάλα κοντράρει ξανά.

64' Ο Τζιώλης σε ακόμη ένα σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Ετούχου.

60' Μακρινό σουτ από τον Σαμαρά, η μπά΄λα αρκετά άουτ.

59' Ο Γκέκας μόνος του απέναντι από τον Ενιεγιάμα, πάει να «σκοτώσει» τον τερματοφύλακα των Νιγηριανών και δεν τα καταφέρνει να τη στείλει στα δίχτυα, αποκρούουν οι Αφρικανοί και βγαίνουν στην αντεπίθεση με τον Αγιεγκμπένι να είναι απέναντι στον Τζόρβα, μεγάλη απόκρουση από τον Ελληνα πορτιέρο, ο Ομπάσι έρχεται σαν τρέιλερ και «καταφέρνει» να τη στείλει άουτ. Τρομερή φάση.

58' Φάουλ σε καλή θέση για την Εθνική μας, που κέρδισε ο Σαλπιγγίδης.

56' Αλλαγή για την Νιγηρία. Ο Τάιβο δεν μπορεί να συνεχίσει, στην θέση του ο Εζιεχίλε.

55' Ακόμη μια σέντρα από τον Καραγκούνη, ο Κυργιάκος στην κεφαλιά, ο Ενιεγιάμα μπλοκάρει.

54' Πολύ καλή σέντρα από τον Βύντρα, ο Σίτου κόβει σε κόρνερ.

53' Τραυματισμός για τον Τάιβο, δύσκολα θα συνεχίσει τον αγώνα.

50' Ο Καραγκούνης δοκιμάζει από μακριά, αλλά η μπάλα φεύγει λίγο πιο πάνω από το ορισζόντιο δοκάρι του Ενιεγιάμα.

48' Ο Ούτσε σε μια σέντρα σουτ, αλλά ο Τζόρβας διώχνει σε κόρνερ.

47' Ο Βύντρα σε ακόμη μια πολύ όμορφη σέντρα, ο Καραγκούνης στην κεφαλιά, αλλά η μπάλα άουτ.

47' Η Ελλάδα ξεκινάει πολύ δυνατά. Ο Βύντρα στη σέντρα, ο Γκέκας στη φάση για την κεφαλιά, ο Ενιεγιάμα μαζεύει.

46' Αλλαγή για την Νιγηρία. Ο Ομπάσι στη θέση του Οντεμβίγκιε.

46' Εναρξη δευτέρου μέρους. Στη σέντρα οι Νιγηριανοί.

Α ΗΜΙΧΡΟΝΟ
45+2' Λήξη ημιχρόνου.
45' Η Εθνική μας έχει ανεβάσει την πίεσή της στα καρέ των Αφρικανών.
44' Γκοοοοολ! 1-1 για την Εθνική μας. Ο Κατσουράνης εντός περιοχής των Νιγηριανών, στρώνει εκτός περιοχής στον Σαλπιγγίδη, αυτός κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Αρούνα και στα δίχτυα του Ενιεγιάμα. Ιστορικό τέρμα για τη Γαλανόλευκη, το πρώτο της σε Μουντιάλ.
42' Η Εθνική μας ανεβάζει την πίεση με την είσοδο του Σαμαρά και το αριθμητικό πλεονέκτημα.
41' Ακόμη μια μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Κόρνερ του Καραγκούνη, η μπάλα περνάει και έρχεται ο Σαμαράς να κάνει το τακουνάκι με τη μπάλα να έρχεται πίσω του, αλλά ο Αρούνα βγάζει πάνω στη γραμμή.
39' Μεγάλη ευκαιρία για την Εθνική μας. Κάθετη μπαλιά του Κατσουράνη στον Σαλπιγγίδη, αλλά ο Ενιεγιάμα προλαβαίνει το πλασέ του.
38' Σέντρα του Βύντρα από τα δεξιά, τρεις παίκτες στην περιοχή των Νιγηριανών, ο Γκέκας πάνω στην μπάλα, αλλά αυτή βρίσκει στην πλάτη του και άουτ.
36' Αλλαγή για την Εθνική μας. Ο Παπασταθόπουλος αποχωρεί για να περάσει στη θέση του ο Σαμαράς.
35' Ωραία σέντρα από τον Παπασταθόπουλο, ο Τοροσίδης «τρυπάει» στην αντίπαλη περιοχή, αλλά η κεφαλιά του φεύγει άουτ.
33' Κόκκινη κάρτα στον Καϊτά, λόγω αντιαθλητικής ενέργειας πάνω στον Τοροσίδη.
33' Ο Καραγκούνης κάνει ένα σουτ από πολύ μακριά, κοντράρει η μπάλα πάνω στον Γιόμπο.
31' Ο Καραγκούνης εκτελεί το κόρνερ, ο Κυργιάκος στην κεφαλιά, η μπάλα άουτ.
30' Κάθετη μπαλιά από τον Κατσουράνη για τον Σαλπιγγίδη, ο Τάιβο κόβει σε κόρνερ.
25' Φάουλ για την Εθνική μας με τον Καραγκούνη, που κερδίζει με τον... κλασικό του τρόπο. Κανένα όμως αποτέλεσμα.
23' Φάουλ για την Εθνική μας με τον Καραγκούνη, ο Κυργιάκος την κεφαλιά, η μπάλα αρκετά άουτ.
21' Το φάουλ εκτελείται, αλλά χωρίς αποτέλεσμα αυτήν τη φορά. Κόρνερ στη συνέχεια της φάσης για τους τυπικά φιλοξενούμενους.
20' Ακόμη ένα λάθος σε πάσα και ακόμη ένα φάουλ σε καλή θέση για τους Νιγηριανούς.
20' Αν και η Εθνική μας δεν απειλήθηκε αρκετά, το «τσάμπα» γκολ που δέχτηκε την φέρνει πίσω στο σκορ.
16' Γκολ! 0-1 για τους Αφρικανούς. Ο Καλού Ούτσε εκτελεί το φάουλ, ο Κατσουράνης δεν μπορεί να απομακρύνει με το κεφάλι, ο Οντεμβίγκιε δεν παρεμβάλλεται και η μπάλα στα δίχτυα του Τζόρβα που κάνει κακή εκτίμηση.
15' Κίτρινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο, που έκανε φάουλ σε αντίπαλό του για να μην γίνει επικίνδυνος, έπειτα από ασυνεννοησία με τον Βύντρα.
12' Σουτ του Κατσουράνη από πολύ μακριά, που είδε εκτός εστίας τον Νιγηριανό πορτιέρο, αλλά αυτός μπλοκάρει. Καλή έμπνευση από τον μέσο του παναθηναϊκού.
11' Ο Καραγκούνης εκτελεί φάουλ από πλάγια αριστερά, αλλά ο Γιόμπο διώχνει με κεφαλιά τον κίνδυνο για την εστία του Ενιεγιάμα.
8' Οι Νιγηριανοί προσπαθούν να γίνουν απειλητικοί με προσπάθεια από τα δεξιά, αλλά ο Χαρούνα δεν βρίσκει ούτε συμπαίκτη του, ούτε στόχο.
4' Σέντρα του Τοροσίδη από τα αριστερά, ο Σαλπιγγίδης δεν προλαβαίνει να γίνει επικίνδυνος.
2' Η Εθνική μας έχει μπει με όρεξη στον αγωνιστικό χώρο του «Φρι Παρκ».
1' Εναρξη του αγώνα. Η Εθνική μας ομάδα στη σέντρα.

Αεροπορικές Εταιρείες | Ακίνητη Περιουσία | Ασφαλιστικές Εταιρείες | Βιομηχανία Τροφίμων | Διαδίκτυο | Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Είδη Προσωπικής Φροντίδας | Ελεγκτικές & Λογιστικές Εταιρείες | Εμπορικά Οχήματα & Φορτηγά | Εμπορικές Εκθέσεις | Εμπόριο | Ενοικιάσεις Μεταφορικών Μέσων | Εξοπλισμός & Εφαρμογές Τηλεπικοινωνιών | Έπιπλα | Επιχειρηματική Δραστηριότητα στα Βαλκάνια | Εταιρείες επενδύσεων | Ηλεκτρονικό εμπόριο | Ιατρικές Υπηρεσίες | Ιδιωτική Εκπαίδευση | Κατασκευές | Μεσίτες Ασφαλίσεων | Μεταφορές | Μη Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Ξενοδοχεία | Οικοδομικά Υλικά & Εξαρτήματα | Οργάνωση Εκθέσεων & Συνεδρίων | Οχήματα & Ανταλλακτικά | Παιχνίδια | Ρουχισμός, Υποδήματα & Αξεσουάρ | Σεμινάρια & Επιμόρφωση Στελεχών | Ταξίδια & Τουρισμός | Τεχνολογία | Τράπεζες | Τύπος | Τυχερά Παιχνίδια | Υπηρεσίες Αναψυχής | Υπηρεσίες Μεταφορών | Υπηρεσίες Παράδοσης & Διανομής | Φαρμακοβιομηχανίες & Βιοτεχνολογία | Χρηματιστηριακές εταιρείες | Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων | Leasing | Franchise | Κύπρος |

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: Πρόσθεσέτο στο Facebook Πρόσθεσέτο στο del.icio.us Πρόσθεσέτο στο Digg Πρόσθεσέτο στο δικό σου Google! Πρόσθεσέτο στο Yahoo MyWeb Περισσότερα Social Bookmarks ...