Αρχική | Αθλητικά | Ευρώπη | Χάλκινος στην Ευρώπη ο Τσουρδίνης

Χάλκινος στην Ευρώπη ο Τσουρδίνης

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Mε το... καλημέρα πήραν μετάλλιο τα ελληνικά χρώματα στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα τάεκβοντο ανδρών/ γυναικών, που διεξάγεται στην Αγία Πετρούπολη της Ρωσίας, καθώς ο Μάριος Τσουρδίνης ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Στην πρεμιέρα της διοργάνωσης, ο αθλητής του Α.Σ. Άργους και πρωταθλητής Ελλάδας κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα -58κ., με τους ανθρώπους της αποστολής να υποστηρίζουν ότι στα προημιτελικά αδικήθηκε από τους διαιτητές.

Ο Τσουρδίνης πήρε τη νίκη στον πρώτο γύρο με 1 - 0 στον ξαφνικό θάνατο (17 - 17 μετά από 3 γύρους) επί του Ιβάν Ζρίνουσιτς (Βοσνία/ Ερζεγοβίνη), ενώ στον δεύτερο επικράτησε 10 - 6 του Τζέρεμι Λε Ντουκ (Βέλγιο).

Στα προημιτελικά, ο Τσουρδίνης δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Λιράν Μαλάχι (Ισραήλ) με 9 - 4, ενώ στα ημιτελικά τον σταμάτησε Άλαν Νογκάεφ (Ρωσία) που τον νίκησε με 12 - 9.

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: Πρόσθεσέτο στο Facebook Πρόσθεσέτο στο del.icio.us Πρόσθεσέτο στο Digg Πρόσθεσέτο στο δικό σου Google! Πρόσθεσέτο στο Yahoo MyWeb Περισσότερα Social Bookmarks ...