Αρχική | Αθλητικά | Κυπελλούχος Ελλάδος ο Ολυμπιακός. Εκπληκτικός ο Μίλος Τεόντοσιτς

Κυπελλούχος Ελλάδος ο Ολυμπιακός. Εκπληκτικός ο Μίλος Τεόντοσιτς

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Οι "ερυθρόλευκοι" με έναν εκπληκτικό Μίλος Τεόντοσιτς πήραν τον πρώτο τους τίτλο μετά από 8 χρόνια επικρατώντας των "πράσινων" με 68-64. Επεισόδια με την λήξη του αγώνα.

Αμέσως μετά την λήξη του παιχνιδιού αρκετοί φίλοι του Ολυμπιακού μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησαν να φτάσουν στο σημείο όπου βρίσκονταν οι οπαδοί του Παναθηναϊκού. Αρκετά σπασμένα καθίσματα. Η κατάσταση εκτονώθηκε με τους φίλους των "πράσινων" να αποχωρούν από το γήπεδο.

Η τρίτη διαδοχική φορά που οι δύο «αιώνιοι» διεκδίκησαν τον πρώτο τίτλο της χρονιάς αποδείχτηκε τυχερή για τους «ερυθρόλευκους», ενώ ο Γιαννάκης πανηγύρισε τον πρώτο τίτλο του απέναντι στον Ομπράντοβιτς, στις τέσσερις φορές που έχουν βρεθεί αντίπαλοι ως προπονητές σε τελικό Κυπέλλου. Πρώτος σκόρερ των νικητών αναδείχθηκε ο Τεόντοσιτς με 22 πόντους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός απέκτησε ένα προβάδισμα πέντε πόντων (4-9), το οποίο και διατήρησε μέχρι το 13-8. Ο Ολυμπιακός, με τρίποντο του Θοδωρή Παπαλουκά, ισοφάρισε σε 13-13, ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 18-15, υπέρ του Παναθηναϊκού.

Στο δεύτερο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου σε 18-18, ενώ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ μετά από πολλή ώρα, διαμορφώνοντας το 28-27. Στη συνέχεια, ο Κλέιζα κάρφωσε εντυπωσιακά και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ με πέντε πόντους (32-27). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους «ερυθρόλευκους» μπροστά στο σκορ με 37-31.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 37-35. Τέσσερα λεπτά πριν από το τέλος της περιόδου, ο Μίλος Τεόντοσιτς ευστόχησε σε σουτ τριών πόντων και έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της, στο 48-38 (+10). Ο Παναθηναϊκός με ένα μίνι σερί 4-0 μείωσε σε 48-42, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 50-42, υπέρ των Πειραιωτών.

Στο τέλος, ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεσή του και με τρίποντο του Σπανούλη μείωσε σε 52-47. Με τρία συνεχόμενα τρίποντα, δύο για τον Ολυμπιακό και ένα για τον Παναθηναϊκό το σκορ διαμορφώθηκε στο 58-50, ενώ ο Κλέιζα με νέα «βόμβα» εκτόξευσε το σκορ στο 61-50 και έδωσε στον Ολυμπιακό το προβάδισμα με 11 πόντους διαφορά. Με τέσσερις γρήγορους πόντους, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο -4 (63-59), αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου με το τελικό 68-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 37-31, 50-42, 68-64.

Ολυμπιακός (Παναγιώτης Γιαννάκης): Παπαλουκάς, Πεν, Τσίλντρες, Βούισιτς, Μπουρούσης, Χαλπερίν, Κλέιζα, Βασιλόπουλος, Μαυροκεφαλίδης, , Σχορτσανίτης, Γλυνιαδάκης, Τεόντοσιτς.

Παναθηναϊκός (Ζέλικο Ομπράντοβιτς): Τέπιτς, Σπανούλης, Περπέρογλου, Μπατίστ, Φώτσης, Χάισλιπ, Νίκολας. Διαμαντίδης, Πέκοβιτς, Καλάθης, Βεργίνης. Γιασικεβίτσιους.