Αρχική | Αθλητικά | Οι τρεις αστέρες της ΑΕΚ πέτυχαν από ένα γκολ και την οδήσαν σε νίκη με 3-0 στην Τρίπολη

Μέγεθος γραμμάτων: Decrease font Enlarge font

Η ΑΕΚ με σκόρερ τους Λυμπερόπουλο, Μπλάνκο και Σκόκο επικράτησε με 3-0 του Αστέρα στην Τρίπολη και έφτασε τις τρεις εκτός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα και τις δύο σερί. Συμβολή στη νίκη είχε και ο Σάχα, που έκανε και την ασίστ στο δεύτερο γκολ. Αμφίβολος Μανωλάς για τον Παναθηναϊκό. Σε περιπέτειες ο Αστέρας.

Με τις αναμενόμενες ενδεκάδες παρατάχθηκαν οι δύο ομάδες στο γήπεδο της Τρίπολης. Ο Βαγγέλης Βλάχος έδωσε τη θέση του τραυματία Πουλίδο στον Μπαρτολίνι και από εκεί και πέρα διατήρησε στην ενδεκάδα τους υπόλοιπους παίκτες που είχαν παίξει και στην Τούμπα με τον ΠΑΟΚ. Ο Ελληνας τεχνικός «φόρτωσε» το κέντρο με Λαδάκη, Μπαστία και τον Καρέρα να βοηθάει και σε συνδυασμό με το ότι οι Αρκάδες ήταν στημένοι αρκετά πίσω και περίμεναν την ΑΕΚ, δεν επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να συνδυαστούν, να πατήσουν περιοχή και να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες. Παράλληλα όμως δεν είχαν (ως συνήθως φέτος) τη δυνατότητα να βγουν με αξιώσεις στην επίθεση και να κάνουν κάποια απειλητική φάση για τα καρέ του Σάχα.

Η Ενωση από την άλλη παρατάχθηκε από τον Μανόλο Χιμένεθ με τακτική Σερρών. Μόνο που αυτή τη φορά απέναντί της η ΑΕΚ δεν είχε τον σοφτ και «αφελή» Πανσερραϊκό που παίζει ανοιχτά, αλλά μια πιο σκληρή και μαζεμένη ομάδα, όπως είναι ο Αστέρας. Ετσι η μπάλα έφτανε με αίμα μπροστά και οι συνεργασίες μεταξύ των παικτών των Κιτρινόμαυρων απλά δεν υπήρχαν. Ετσι ότι προσπαθούσε να δημιουργήσει η ΑΕΚ προερχόταν από μακρινά σουτ και κάποιες αποσματικές  ατομικές ενέργειες. Ο Ντεγκρά όμως ήταν σε ετοιμότητα και η μεγαλύτερη απειλή που ένιωσε  ήταν ένα μακρινό, δυνατό σουτ του Σκόκο. Γενικά το πρώτο μέρος δεν είχε ρυθμό, δημιουργία, φαντασία, μεγάλες φάσεις. Πάντως και οι δύο ομάδες έδειξαν ότι ήθελαν τη νίκη, αλλά δεν ήξεραν πώς να την πάρουν. Στα αξιοσημείωτα του ημιχρόνου και ο τραυματισμός του Μανωλά, που έδειξε να πονάει πολύ και μένει να δούμε να θα είναι σε θέση να παίξει με τον Παναθηναϊκό.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ μπήκε πιο αποφασισμένη και πιέζοντας από την αρχή κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις  στο δεύτερο λεπτό της επανάληψης όταν μετά από κόρνερ που εκτέλεσε ο Σκόκο και αποτυχημένη προσπάθεια για γκολ του Νασούτι η μπάλα έφτασε στον Λύμπε που εύκολα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Μετά από εννιά λεπτά, ο Σάχα έκανε έξυπνο βολέ και έστειλε τη μπάλα στον Μπλάνκο που απέφυγε και με τη βοήθεια της τύχης τον Ουριμπάρι και έκανε το 2-0. Κάπου εκεί το ματς τελείωσε. Ο Αστέρας δεν μπορούσε να κάνει φάσεις όσο και να προσπαθούσε, η Ενωση είχε δώσει χώρο και στις αντεπιθέσεις γινόταν απειλητική και τελικά στο 73΄ κέρδισε ένα υπερβολικό πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο Σκόκο μετά από τρία λεπτά (!) καθώς οι οπαδοί του Αστέρα πέταγαν αντικείμενα…

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια έκαναν μια-δύο ευκαιρίες, αλλά δεν κατάφεραν ούτε καν να μειώσουν. Η ΑΕΚ από την άλλη κράτησε εύκολα το προβάδισμα, αλλά λίγο μετά το 2-0 έχασε και τον Γεωργέα με τραυματισμό. Ετσι στο ντέρμπι του Κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό ενδέχεται να αγωνιστεί με αρκεετά προβλήματα.

Αεροπορικές Εταιρείες | Ακίνητη Περιουσία | Ασφαλιστικές Εταιρείες | Βιομηχανία Τροφίμων | Διαδίκτυο | Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Είδη Προσωπικής Φροντίδας | Ελεγκτικές & Λογιστικές Εταιρείες | Εμπορικά Οχήματα & Φορτηγά | Εμπορικές Εκθέσεις | Εμπόριο | Ενοικιάσεις Μεταφορικών Μέσων | Εξοπλισμός & Εφαρμογές Τηλεπικοινωνιών | Έπιπλα | Επιχειρηματική Δραστηριότητα στα Βαλκάνια | Εταιρείες επενδύσεων | Ηλεκτρονικό εμπόριο | Ιατρικές Υπηρεσίες | Ιδιωτική Εκπαίδευση | Κατασκευές | Μεσίτες Ασφαλίσεων | Μεταφορές | Μη Διαρκή Καταναλωτικά Αγαθά | Ξενοδοχεία | Οικοδομικά Υλικά & Εξαρτήματα | Οργάνωση Εκθέσεων & Συνεδρίων | Οχήματα & Ανταλλακτικά | Παιχνίδια | Ρουχισμός, Υποδήματα & Αξεσουάρ | Σεμινάρια & Επιμόρφωση Στελεχών | Ταξίδια & Τουρισμός | Τεχνολογία | Τράπεζες | Τύπος | Τυχερά Παιχνίδια | Υπηρεσίες Αναψυχής | Υπηρεσίες Μεταφορών | Υπηρεσίες Παράδοσης & Διανομής | Φαρμακοβιομηχανίες & Βιοτεχνολογία | Χρηματιστηριακές εταιρείες | Χρηματοδότηση Επιχειρήσεων | Leasing | Franchise | Κύπρος |

Μοιραστείτε αυτό το άρθρο: Πρόσθεσέτο στο Facebook Πρόσθεσέτο στο del.icio.us Πρόσθεσέτο στο Digg Πρόσθεσέτο στο δικό σου Google! Πρόσθεσέτο στο Yahoo MyWeb Περισσότερα Social Bookmarks ...